субота, 8 серпня 2015 р.

Відбулася радіоекспедиція в KO30AN

Про експедицію

2 серпня 2015 року відбулася радіоаматорська одноденна експедиція до однієї з найвищих висот у Рівненські області — 285 метрів над рівнем моря згідно з картами висот Google Maps.

Експедиція ставила перед собою наступні завдання:

 • Перевірити роботу апаратури, антен.
 • Встановити радіоконтакти на КВ та УКВ діапазонах в SSB та FM модуляції.
 • Перевірити ефективність роботи сонячної панелі.
 • Встановити радіозв’язок з найвіддаленішим кореспондентом на УКВ та КВ діапазонах.


Група радіооператорів Рівненської та Волинської області (UR5KSH, UR5KHL, UR3PHP) в 11 годині прибули в квадрат  KO30AN, почали встановлювати обладнання. Зупинилися на галявині серед поля. Температура повітря 25-30 градусів Цельсія протягом всього дня. Вітер 5-10 метрів за секунду. Висота трав'янистих рослин близько 1 метра. Жуки, бджоли, оси, мурахи — стандартний набір на безлюдній території сільського поля.  


На позиції використовували:

 1. Мачта телескопічна КШМ.
 2. Антена Yagi за схемою німецького радіоаматора DK7ZB.
 3. Антена GP на діапазон 20 метрів.
 4. Несиметричний діполь на КВ діапазон RZ9CJ.
 5. Сонячна панель 100 Ват.
 6. Автомобільний акумулятор.
 7. Радіостанції Yaesu FT-857, Yaesu FT-897.
 8. Ручний тюнер MFJ-941.


В ефірі працювали під власними позивними, а також використовували позивний колективної радіостанції UR4KWA.

УКХ діапазон

Зважаючи на доволі високу точку рельєфу вдалося встановити радіозв’язки на діапазоні 145 мГЦ з радіоаматорами Рівненської , Волинської, Хмельницької, Тернопільської областей.

Доволі цікаво було приймати репітери:
439.100 — на портативну антену «резинка» відкривали на 59+.
145.725 — відкривали на 57-58.

На жаль, проходження радіохвиль на УКВ діапазоні було на середньому рівні, тому встановити контакти на велику відстань не вдалося. Були спроби прийняти кореспондентів в SSB режимі на 144 мГц. Почули лишень одну станцію з Європи, яка миттєво зникла в шумах.

КХ діапазон

На коротких хвилях у ВЧ відтинку (21-28 мГц) проходження теж не радувало. До 10 зв’язків вдалося провести на діапазоні 21,18 мГц. Решта контактів на 14 та 7 мГц.
На 14 мГц близько 40 контактів, на 7 мГц близько 10.

На загальний виклик CQ «підходили» як європейські, так і російські станції. Великобританія, Німеччина, Іспанія, Франція, Бельгія, Норвегія та оператори з інших країн.

Зі сходу переважав європейський континент Росії. Щоправда був встановлений один контакт з 9 районом (2680 км).

Перевіряли зв’язок на короткій дистанції (до 50 км) на різних КВ діапазонах. Зокрема на 28,21,18,14 мГц близькі станції приймали нас на 59. На 7 мГц лишень одна станція з Рівного приймала на 56.

Практика підтверджує теорію. На коротких дистанціях при прямій видимості на ВЧ діапазонах контакт можна встановити доволі просто. На 7 мГц відстань 70-120 км. потрапляє в «мертву зону».

Живлення

Для живлення апаратури використовувалася сонячна панель, яка видавали близько 80 Ват та автомобільний акумулятор, що знаходився в буфері. Дана схема підключення повністю виправдала себе як раціональна та ефективна.  Були моменти, коли між довгими перевами в роботі радіостанцій, напруга на акумуляторі зростала до 14 Вольт. Саме тому важливо контролювати максимальне і мінімальне значення, щоб не розрядити акумулятор, або не перезарядити його.  У нашому випадку контроль відбувався в ручному режимі.

Підсумки


 • Апаратура та антени в польових умовах працюють справно. Антени YAGI, GP, несиметричний діполь придатні для використання в польових умовах.
 • На КВ діапазоні було проведено близько 50 зв’язків.
 • На УКВ діапазоні в FM модуляції вдалося провести контакти з кореспондентами Волинської , Рівненської, Хмельницької, Тернопільської областей.
 • Автономне джерело живлення (сонячна панель, бензогенератор) є дуже важливою складовою при роботі з поля.
 • Під час автомобільного виїзду варто брати з собою тестер, паяльник, ізострічку, набір інструментів, захист від сонця (парасолю, тент), розкладне крісло.

Подяки

Дякуємо UX0KX (Валерій) за інформаційну підтримку і супровід під час експедиції. 


Немає коментарів:

Дописати коментар